Do Chlebowego Ciasta

DynioVit to pieczywo opracowane przez technologów z firmy Uniferm z wykorzystanej specjalnej bardzo oryginalnej pasty FermFresh-Kürbis otrzymanej na bazie miąższu oraz pestek dyni.

Chleb DynioVit jest pieczywem pszenno-żytnim, które swój niepowta- rzalny smak i kolor miękiszu zawdzięcza właśnie wspomnianej paście z linii FermFresh zawierającej naturalne składniki z dyni. Dzięki niej piekarze mogą tworzyć szeroką gamę pieczywa dyniowego – twierdzi firma Uniferm, jako jeden z przykładów podając chleb o ciekawym smaku i nowatorskim składzie, ale również bardzo oryginalnym kształ- cie przypominającym… dynię z ogonkiem.

 

Przypomnijmy, że linia komponentów FermFresh obejmuje także inne pasty, które wspomniany producent ma w swojej ofercie już od jakiegoś czasu. Uniferm Goldlinge to soczyste kiełki pszeniczne w zakwasie żyt- nim przeznaczone np. do produkcji pieczywa marki Dar Zbóż. Z kolei Uniferm Roggen-Paste stanowią pełne ziarna żyta w zakwasie żytnim do wyrobu pieczywa marki Ziarno Żyta.

 

Jak zapewniają przedstawiciele firmy Uniferm, pieczywo z serii Natura Zbóż to propozycje chlebów i bułek z pełnią dobrodziejstw płynących ze zbóż, gdzie naturalne kiełki pszenicy stanowią wyjątkowo ważny składnik diety, a całe ziarna żyta zachowują swą pełną wartość odżyw- czą i mineralną.